Piłka nożna

nasz cały świat
Kluby piłkarskie w Europie

Wszyscy doskonale wiedzą, że to właśnie Europa jest kolebką piłkarskiego świata. To tu narodziła się piłka nożna, to tu rozegrano pierwsze międzynarodowe zawody i to tu grają najlepsi zawodnicy z całego świata. Są takie piłkarskie kluby, które cieszą się naprawdę sporą popularnością i powodzeniem wśród wszystkich na całym świecie. Są to kluby piłkarskie z bogatym doświadczeniem i najlepszymi nazwiskami na świecie. Jeszcze jakiś czas temu ligi krajowe były wypełnione graczami tylko i wyłącznie z tego kraju, a więc w lidze hiszpańskiej grali jedynie Hiszpanie, we włoskiej – Włosi, a w angielskiej – mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Odkąd jednak piłka nożna stała się wydarzeniem medialnym, skład zawodników klubowych ulegał zmianom i nie ma już dzisiaj sytuacji, w której narodowość klubu pokrywa się z tożsamością narodową zawodników. Jeśli weźmiemy pod uwagę tak znane europejskie kluby piłkarskiej, jak Real Madryt, FC Barcelona, czy też kluby niemieckiej Bundesligi, to znajdziemy tam piłkarzy z całego niemal świata i stwierdzenie tego nie będzie w żadnej mierze przesadne. Jak się bowiem okazuje, gracze wybierają te kluby, które cieszą się uznaniem kibiców, jak i ekspertów. Najlepsi piłkarze mogą przebierać w ofertach różnych klubów, jak w ulęgałkach, a transfery z jednego klubu do drugiego są zarówno sensacyjne, jak i bardzo kosztowne. Największe i najbardziej znane przejścia jakiegoś znanego piłkarza z jednego klubu do drugiego opiewały na naprawdę wysokie sumy pieniędzy, które nam, zwykłym śmiertelnikom nawet się nigdy nie śniły – mówimy tu bowiem milionach Euro.

Ale to właśnie ze względu na to, że są kluby piłkarskie skupiające najlepsze światowe gwiazdy, podziwiać  możemy rozgrywki piłkarskie na niezwykle wysokim poziomie, których bez wątpienia nie obejrzelibyśmy w innej sytuacji. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko cieszyć się z jakości tych rozgrywek i podziwiać najlepszych światowych piłkarzy w klubach piłkarskich w Europie – widowisko takie może być bowiem naprawdę bezcenną formą rozrywki.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Trener piłki nożnej ma trudne zadanie

Mówi się, że kluczem do sukcesu dobrego zespołu piłkarskiego nie są tyle zawodnicy, co trener, który jest swego rodzaju mózgiem całej tej operacji i to na jego barkach leży odpowiedzialność za taktykę przyjmowaną podczas meczu przez zawodników. Dlatego też na trenera barki spada odpowiedzialność zarówno za zwycięstwa, jak i za porażki drużyny. Na czym jednak polega tak naprawdę rola trenera piłkarskiego? Podstawą zdaje się tu być przede wszystkim dobór graczy do konkretnych meczów i na konkretne pozycje. Trener musi znaleźć wśród swojej kadry prawdziwe perełki i postarać się, by wydobyć ich talent najlepiej, jak tylko potrafi. Jest to możliwe, jeśli odznacza się odpowiednimi umiejętnościami obserwacyjnymi, a także szkoleniowymi. Dobry trener piłkarski to tylko ten, kto w piłkę nożną sam kiedyś grał i odnosił w niej sukcesy – dlatego wśród największych sław trenerskich są znani uprzednio zawodnicy.

Trener ustala taktykę na spotkanie, dokonuje rotacji zawodników oraz motywuje ich do walki. Jeśli działania te prowadzone są w naprawdę umiejętny, to nawet słaba drużyna może zacząć odnosić sukcesy, zwyciężając swoim zgraniem w grze, taktyką, znajomością swoich możliwości, a także determinacją i wysokim poziomem motywacji. Wynika z tego więc wyraźnie, że trener piłkarski musi być także dobrym psychologiem i znać się na grze nie tylko od strony teorii, ale też od praktyki i psychiki, bo wszystkie te trzy elementy odgrywają u zawodników naprawdę dużą rolę i warto na nie zwrócić uwagę. Drużyny piłkarskie, które odnoszą nieustannie sukcesy na światowych stadionach mają na pewno dobrych trenerów. Oczywiście, także i same umiejętności zawodników się liczą, ale prawda jest taka, że podstawa to trener, który będzie umiał sprawnie te wszystkie umiejętności ,cały potencjał piłkarza przekuć na to, czego dokonuje on na boisku. Tylko w takiej sytuacji bowiem ma to wszystko znaczenie i trzeba o tym pamiętać, gdy przyglądamy się poczynaniom naszej ulubionej drużyny z ligi polskiej, czy też światowej.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Najbardziej znani polscy piłkarze

Mówi się, że czasy świetności polskiej piłki już dawno minęły i jest w tym wiele prawdy. Nasza narodowa reprezentacja jest dość wstydliwym obiektem i punktem dyskusji, gdyż poziom jej gry woła o pomstę do nieba. A przecież były takie czasy, gdy polscy gracze podbijali całą Europę i świat swoimi talentami i umiejętnościami. Wielu z nich zrobiło międzynarodowe kariery – nawet we współczesnej piłce nożnej. Najbardziej chyba spektakularna w ostatnich latach kariera Polaka to Jerzy Dudek – gracz znany na całym świecie, który dołączał do najlepszych klubów na naszym globie, takich, jak Liverpool, czy też Real Madryt. Mogliśmy być dumni, podziwiając go w barwach tych właśnie klubów, jak idealnie bronił wszystkich bramek. A przecież to nie wszystko. Możemy też w tym aspekcie spojrzeć na kolejnego polskiego bramkarza – Artura Boruca, który w lidze angielskiej radzi sobie równie dobrze, jak kiedyś radził sobie Dudek. To jednak nie wszystko – sporo pochwał zbierają też gracze tacy, jak Lewandowski, czy też Smolarek, którzy też grają w Europie.

W największych latach świetności jednak, nasi gracze byli na ustach całego świata, a najpopularniejszym chyba polskim piłkarzem ogłosić możemy bez wątpienia Zbigniewa Bońka, który w lidze włoskiej zrobił naprawdę piorunujące wrażenie i do dzisiaj jest tam naprawdę dobrze rozpoznawany zarówno przez graczy, jak i przez kibiców. Mamy się więc czym na arenie międzynarodowej pochwalić, choć, mówiąc szczerze, są to raczej takie przebłyski, niż ogólna tendencja związana z tym, jak rozgrywane są mecze i jak sobie radzą Polacy. Bo poziom na polskich boiskach jest tragiczny, a młode talenty często opuszczają nasz kraj, nie widząc tu dla siebie szansy na rozwój. To właśnie dla tego Miroslav Klose, czy też Łukasz Podolski są uznawani za odnoszących sukcesy piłkarzy niemieckich, a nie polskich. Warto więc zadbać, by choć w przyszłości nasza piłka nożna rozwinęła się bardziej i przyniosła nam kolejnych zawodników, z których będziemy naprawdę dumni na świecie.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Wszyscy z niecierpliwością oczekują na to, by mistrzostwa europy w piłce nożnej, tak hucznie zapowiadane na przyszły rok, już się rozpoczęły. W tym roku gospodarzem Euro 2012, jak wszyscy doskonale wiemy będzie Polska oraz Ukraina, co przekłada się również na to, że nasz zespół jako pierwszy zespół polski w historii zagra w mistrzostwach Europy, bo […]

Można śmiało powiedzieć, że piłka nożna będzie bardzo ważnym sportem dla każdego. Wszystko jest dla nas. Wszystko będzie naszą opcją. Korzystajmy z tego wszystkiego, ponieważ warto. Piłka nożna to nie tylko ważny sport dla piłkarzy, ale także dla kibiców. Przecież można zauważyć jak wiele osób czeka na jakiś mecz. Jakich emocji mecz dostarcza. Jest to […]

« Poprzednie wpisy