Piłka nożna

nasz cały świat
Na boisku czy na hali?

Piłka nożna jest bardzo popularną dyscypliną sporu, którą uprawia bardzo wielu młodych ludzi. Jest z nią tylko jeden mały problem, a mianowicie uzależnienie możliwości gry od warunków pogodowych. Piłka nożna jest bowiem naprawdę silnie powiązana z warunkami pogodowymi, jakie panują i przy silnym wietrze, deszczu, czy też, tym bardziej, śniegu, gra staje się na normalnym boisku niemal niemożliwa. Oczywiście, znamy przypadki w historii, gdy mecze rozgrywały się na błotnistej murawie, a miało to miejsce na międzynarodowych, prestiżowych imprezach. Jednakże, przyznać trzeba, że nie jest to rozwiązanie korzystne i sami piłkarze w takich, nieprzyjaznych warunkach, grać po prostu nie chcą i wybierają oczekiwanie na lepszą pogodę. Oczywiście, jest szansa na to, by zagrać w piłkę nożną nawet przy tak wybitnie niesprzyjających warunkach, a wiąże się ona z rozgrywaniem meczy na halach sportowych do tego przystosowanych.

To jednak zupełnie inne gra i inne emocje, co potwierdzają wypowiedzi wszystkich piłkarzy oraz ekspertów. Klucz do rozwiązania zagadki tej różnicy tkwi oczywiście w nawierzchni boiska – tylko te trawiaste sprawdzają się dobrze, są dopasowane do ubioru piłkarza i narażają go na najmniejszą możliwość złapania kontuzji, gdyż miękka stosunkowo nawierzchnia dobrze amortyzuje upadki, których w trakcie gry jest bardzo wiele. Dlatego też powiedzieć trzeba z całą mocą, że piłka nożna jest, niestety sportem sezonowym i zależnym jedynie od pogody. Warto jednak na tę dobrą pogodę zaczekać, by rozegrać naprawdę dobre mecze i zadowolić kibiców oraz ekspertów swoją grą. Tylko w takich warunkach bowiem gra ma sens i jest prawdziwą przyjemnością. Warto na nie czasem poczekać, nawet kosztem nie rozegrania kilkunastu meczy podczas zimowej przerwy. Lepiej cierpliwie czekać, aż wyjdzie słońce a nawierzchnia będzie gotowa na przyjęcie zawodników. W ten sposób zyskamy pewność, że mecz będzie satysfakcjonujący dla obu stron: kibiców oraz piłkarzy pod każdym, nawet najmniejszym względem.

Tagi dodane przez autora bloga: , ,

Komentatorzy sportowi w studiu piłkarskim

Tym, co ma ogromne znaczenie w odbiorze piłkarskich rozgrywek są różnego rodzaju emocje związane z komentarzem sportowym – zarówno tym, który uzyskać możemy na żywo, jak i ze studia piłkarskiego, gdy śledzimy mecz na ekranie telewizorów. Mówi się, że dobry komentator potrafi nawet z nudnego meczu zrobić naprawdę emocjonalne spotkanie, pełne dynamiki i dramatyzmu. Wszystko opiera się bowiem o jego zdolności oratorskie oraz o to, w jaki sposób podchodzi on do różnych kwestii związanych z piłką. Legendą polskiego komentarza piłkarskiego jest nieżyjący już Jan Ciszewski, którego komentarze sportowe były naprawdę wyjątkowe i niesamowite, a przy tym rzetelnie oddawały sytuację na boisku pod każdym względem. Przyznać trzeba, że ciężko czasem o takie właśnie emocje przy dzisiejszych komentatorach, którzy nie mają w sobie aż tyle energii, czy też pasji do działania, ale nadal starają się wzmocnić emocje powstające na boisku.

Pamiętać trzeba, że sam mecz piłkarski jest widowiskiem emocjonującym, ale nasza konwencja kulturowa przyzwyczaiła nas do tego, iż bez komentarza obraz traci dynamikę i nudzi nas. Dobry komentator podniesie nam ciśnienie i sprawi, że zaczniemy z większym zaangażowaniem kibicować naszej ulubionej drużynie pod każdym względem. Warto więc o tym pamiętać, gdy oglądamy mecz piłkarski w telewizji. Dobry komentarz jest w stanie mecz wzbogacić oraz dostarczyć nam wielu merytorycznie istotnych informacji zarówno o technice gry, strategii przyjętej przez trenera, czy też samym zawodniku i jego historii, przez co możemy się o wiele bardziej utożsamić z tym, co widzimy na ekranie bez żadnych wątpliwości. Dlatego też przewiduje się, że komentarz sportowy nie odejdzie do lamusa, a wręcz przeciwnie – będzie tak samo ważny, jak teraz. Zaobserwować to możemy przyglądając się choćby temu, w jaki sposób prowadzone jest studio po meczu – długość programu dookoła meczu wzrosła z kilkunastu do nawet kilkuset minut. Jest wiec to tendencja rosnąca, a i wzbogacająca medialnie wydarzenie, jakim jest mecz.

Tagi dodane przez autora bloga: , ,

Dlaczego piłka nożna to nasz sport narodowy?

Jeśli zapytać by dowolnie wybranego kibica piłkarskiego w naszym kraju, dlaczego to właśnie piłka nożna uznawana jest za najważniejszą i najbardziej pasjonującą dyscypliną sportową, to wielu z nas było by na to pytanie naprawdę trudno odpowiedzieć. Przecież, jeśli przyjrzymy się naszej obecnej kadrze i jej sukcesom na polu międzynarodowym, a także temu, jak na arenie światowej poczynają sobie kluby piłkarskie z Polski, to stwierdzić musimy bez dwóch zdań, że nie są to poczynania najlepiej rokujące. Ranking światowy nie kłamie, a nasza pozycja w klasyfikacji jest naprawdę niska i nie wynika to z tego, że ktoś nas nie lubi, a po prostu z tego, że nie umiemy dobrze grać. Jak wiec wytłumaczyć ten fenomen związany z zaangażowaniem kibiców w rozgrywki piłkarskie pod wieloma względami?

Mecze piłkarskie cieszą się bowiem bardzo dużym powodzeniem, zarówno oglądane na żywo, jak i na srebrnym ekranie, a mężczyźni zażarcie bronią swoich ulubionych drużyn i kibicują im nawet, gdy wyniki nie są dobre. Wyjaśnić ten fenomen można postrzegając piłkę nożną jako rodzaj aktywności o charakterze integrującym: oglądanie tych meczy i wspólne pocieszanie się po kolejnej porażce jest bowiem tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu i poczucie więzi z innymi ludźmi, którzy znajdują się na stadionie, czy w tym samym pubie. I okazuje się, że w wielu przypadkach dla polskich kibiców to nie rozgrywki polskiej ligi, czy też polskiej reprezentacji są najważniejsze, a sama idea, jaka stoi za piłką nożną. Sport ten sam w sobie jest dla nich atrakcyjny i w tym cała rzecz. Dlatego też powinniśmy szerzej patrzeć na piłkarski świat w Polsce – Polacy są fanami piłki nożnej, dobrej piłki nożnej – niekoniecznie polskiej. A „naszym” kibicują, bo przecież nie wypada inaczej. I będziemy im kibicować zawsze i wszędzie, ponieważ są to nasi reprezentanci, niezależnie od tego, jak niski poziom sprawności oraz umiejętności reprezentują sobą. I taka jest właśnie prawda o polskich kibicach piłkarskich zgodna z rzeczywistym obrazem.

Tagi dodane przez autora bloga: , ,

Emocje na piłkarskim boisku

Mecz piłki nożnej jest niesamowicie emocjonującym wydarzeniem i przyznać to musi każdy, kto kiedykolwiek doświadczył tych emocji, czy to jako gracz na boisku, czy to jako kibic na stadionie. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko wynika ze skomplikowanej sieci powiązań i interakcji między graczami przeciwstawnych drużyn, która to sieć przekłada się bez wątpienia na zażartą grę i wielką waleczność na boisku. Aby tego doświadczyć, najlepiej samemu zakosztować tych emocji, choćby w amatorskim meczu. Okaże się wtedy, że te dziewięćdziesiąt minut na boisku będzie naprawdę sporym wydarzeniem, które dostarczy nam nie tylko sporego wycisku fizycznego, ale i emocjonalnej huśtawki – związanej zarówno z radością ze zwycięstwa, czy choćby strzelenia bramki, jak i z goryczą porażki. Nauczymy się dzięki temu, na czym polega gra zespołowa, współpraca i granie według opracowanej wcześniej strategii i taktyki, a doświadczenie to będzie dla nas naprawdę wyjątkowe. Warto tego bez wątpienia doświadczyć, ponieważ same relacje między graczami stają się ciekawym polem obserwacji. Napięcie między przeciwnikami, przekładające się na zaciętą walkę o każdą piłkę udziela się także kibicom, którzy zażarcie obserwują mecze z trybun, zdzierając sobie gardła podczas kibicowania. To niesamowite zjawisk, które warto zobaczyć na żywo i doświadczyć tego, jak wpływa ono na nasze życie. Mecz piłkarski to bowiem walka, niemal tak bardzo intensywna, jak kiedyś walka o ogień. Tu liczy się każdy punkt, każda bramka, każde podanie. Jeśli wszystko rozgrywane jest precyzyjnie, a gracze dobrze znajdą nawzajem swoją technikę, to są na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu, a więc do zwycięstwa.

Można mieć pewność, że radość po zwycięstwie będzie ogromna. I to ze względu na te wszystkie emocje towarzyszące meczom piłka nożna jest tak popularnym sportem, który zdobywa serca kibiców na całym świecie. Kto to zrozumie, ten na zawsze zostanie fanem piłki i będzie ją oglądał namiętnie kiedy tylko będzie miał na to czas i ochotę.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Piłka nożna dla dzieci

Dzieci bardzo lubią aktywność fizyczną, jeśli są do tego odpowiednio zmotywowane. A motywować je warto, ponieważ uprawianie sportu, ze szczególnym uwzględnieniem gier zespołowych jest bardzo wychowawcze i warte naszej uwagi. To z tego względu w naszym kraju znaleźć można bardzo wiele piłkarskich klubów sportowych, które chętne są szkolić młodych piłkarzy już od podstawówki. Tylko bowiem umiejętnie szlifowane od najmłodszych lat diamenty zabłysną w futbolowym świecie w swoim dorosłym życiu i trzeba mieć tego pełną świadomość. Dlatego też rodzice często zaprowadzają i zapisują młodych fanów piłki nożnej na takie zajęcia w klubach piłkarskich, licząc, że będzie to dla nich nie tylko doskonała zabawa, czy też nauka życia, ale i świetny start kariery sportowej, która zaowocować może w naprawdę mocny i dobry sposób w przyszłości. To z tego względu również, aby wspomagać młode talenty piłkarskie, powstają różne fundacje, młodzieżowe kluby, czy też boiska sponsorowane przez rząd polski – tak zwane Orlilki.

Na nim młodzi ludzie mają szansę wyćwiczyć swoje piłkarskie umiejętności, czerpiąc z tego wiele zabawy i przyjemności, a jednocześnie nauczyć się takich rzeczy, które przydadzą im się zdecydowanie w dorosłym życiu. Mamy tu na myśli kwestie takie, jak odpowiedzialność za drugiego człowieka, umiejętność współpracy, gry zespołowej, przedkładania interesu grupy nad swoje ambicje, czy też strategię i taktykę. Tego wszystkiego nauczyć może właśnie piłka nożna. Czym prędzej sobie to uświadomimy, tym prędzej okaże się, że jest to naprawdę dobry pomysł na zajęcie dla naszego dziecka. Warto dzieci zachęcać do piłki nożnej, dając im za wzór naprawdę znanych i popularnych piłkarzy, którzy stać się mogą idolami i autorytetami. Jeśli zainwestujemy w piłkarski rozwój najmłodszych, okazać się może, że za kilka lat nasza reprezentacja znowu będzie silna, jak dawniej. A to przecież ważne dla nas, jako dla narodu miłośników piłkarskich emocji na stadionach. Warto więc inwestować w piłkę od najmłodszych lat.

Tagi dodane przez autora bloga: , ,

Nie wątpliwie dzisiejsze czasy są bardzo ciężki dla wszystkich dyscyplin sportowych. W każdym rogu możemy słuchać o nieuczciwych zagraniach sportowców lub samych prezesów danych klubów sportowych. Trzeba, więc być bardzo silnym zawodnikiem by nie ulec pokusą dzisiejszego świata nieuczciwego sportu. Brakuje bardzo często zacięcia sportowego, prawdziwego ducha sportu godnego do naśladowani. Możemy być dumni z […]

Sport nigdy jeszcze nie był w stanie wyrządzić nam niczego złego, kiedy tylko odpowiednio go praktykowaliśmy.  Z całą pewnością każdy z nas powinien dbać o zapewnienie sobie odpowiedniej aktywności fizycznej. Powinna być ona jednak dla nas przyjemna, ponieważ tylko dzięki temu będziemy w stanie trzymać się w postanowieniu i tym samym naprawdę regularnie znajdować na […]

« Poprzednie wpisy