Piłka nożna

nasz cały świat
Piłka jest okrągła a bramki są dwie

Zasady gry w piłkę nożną wydają się pozornie tak proste, jak w słynnym powiedzeniu trenera Kazimierza Górskiego przytoczonego w tytule tego tekstu. Jednakże, jeśli przyjrzymy się wszystkim tym zawiłym regułom nieco bliżej, okaże się, że rzeczywistość wcale nie jest tak prosta. Choćby reguła spalonego nastręcza wielu niedoświadczonym kibicom, w tym kibicom płci żeńskiej (głównie!) wielu problemów i staje się wręcz podstawą wielu różnorodnych anegdot. Dlatego też spróbujmy przyjrzeć się dokładnie sposobowi, w jaki funkcjonują piłkarze na boisku i znajdźmy te kruczki, które mają największe znaczenie. Podstawa jest taka, że mamy po jedenastu graczy w obu drużynach oraz kilku zawodników rezerwowych, którzy w razie potrzeby mogą wkroczyć na boisko, zastępując swoich kolegów. Zawodnicy występują w odmiennych koszulkach, a ich celem jest, co oczywiste – zwycięstwo, które w przypadku piłki nożnej oznacza wbicie większej ilości bramek drużynie przeciwnej. Bramka, a więc gol jest zaś wtedy, gdy piłka przekroczy linię bramkową, a zawodnik, który tego gola strzela nie jest na pozycji spalonej. Wtedy bowiem bramka jest nieważna. Na boisku znaleźć możemy co najmniej trzech sędziów – jednego, głównego, który zarządza całą grą i biega z zawodnikami po boisku, śledząc wytrwale grę i kontrolując, czy nie doszło do złamania zasad, szczególnie w odniesieniu do podstawowej zasady fair play, polegającej na nie stosowaniu przemocy fizycznej, ani żadnych brutalnych zagrań wobec przeciwnika. Zawodnicy mogą piłkę przemieszczać jedynie za pomocą swoich nóg, a użycie w tym procesie rąk jest absolutnie zabronione i karane.

Karą za nieprzepisowe zachowanie może być ostrzeżenie, rzut wolny, czy też karny dla drużyny przeciwnej, a także żółta kartka, symbolizująca poważne ostrzeżenie dla gracza, oraz następująca po niej czerwona – przyznawana za szczególne przewinienia i odsyłająca gracza z boiska. Gracze rozgrywają mecz przez ponad dziewięćdziesiąt minut, w dwóch równych połowach. Jeśli w regulaminowym czasie gry nie uda się wyłonić zwycięzcy, grana jest dogrywka, a następnie rzuty karne.

Tagi dodane przez autora bloga: , ,

Piłka nożna dla kobiet?

Kiedy myślimy o piłce nożnej, jako o sporcie, pierwszą rzeczą przychodzącą nam na myśl jest to, że jest to sport dedykowany mężczyznom. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Także kobiety fascynują się meczami piłkarskimi, lub też dołączają do drużyn i same rozgrywają mecze. Nie jest to wcale tak niepopularne, jak mogło by się wydawać. Spójrzmy więc przez chwilę na te dwie kategorie kobiet – kibicki oraz graczy w piłkę nożną. Jeśli chodzi o fanki piłki nożnej, to jest ich naprawdę wiele, a powodów, z jakich zainteresowały się tą właśnie dyscypliną sportu może być naprawdę wiele. Podstawowy jest taki, że piłkarze są, najzwyczajniej w świecie, bardzo przystojni. Gracze tacy, jak Paolo Maldini, czy Christiano Ronaldo, a także David Beckham cieszą się sporym powodzeniem, ponieważ są niesamowicie męscy, a ich uroda powalać może na kolana. To właśnie pierwszy powód, dla którego kobiety oglądają piłkę. Kolejnym, jaki jest nam znany może być po prostu zwykła fascynacja tą dziedziną sportu – jej regułami, adrenaliną, emocjami, jakie wywołują mecze.

To także w przypadku kobiet możliwe i coraz więcej pań ten entuzjazm bezwarunkowo niemal potwierdza. Możliwości jest więc wiele. Dodatkowo, wiele pań same uprawia piłkę nożną – nie tylko amatorsko. W ostatnich latach powstało naprawdę wiele drużyn na całym świecie. Tak wiele, że są anwet rozgrywane mistrzostwa świata w piłce nożnej dla kobiet. Przyglądanie się takim rozgrywkom może dostarczyć również wielu ciekawych wrażeń, ponieważ mecze piłki nożnej dla kobiet są równie zażarte, dynamiczne, pełne zwrotów akcji oraz nieoczekiwanych bramek, jak klasyczny futbol. Piłka nożna otworzyła się więc na kobiety pod każdym względem, a emancypacja ta zdaje się nie mieć granic. Czy to dobrze, czy źle – ciężko nam jednoznacznie ocenić, ponieważ w wielu przypadkach nie jest to po prostu możliwe. Warto jednak pamiętać, że coś takiego, jak piłka nożna dla kobiet istnieje i ma się dobrze, a perspektywy rozwoju tej dyscypliny sportowe są naprawdę spore.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Polska pierwsza liga

Przyznać trzeba, że piłka nożna jest w Polsce najpopularniejszą dyscypliną sportową. Uprawiamy ją, głównie chłopcy, już od szkoły podstawowej, a możliwości związane z systemem boisk są bardzo duże. Dlatego też dość prężnie rozwijają się również kluby sportowe różnego typu, chętnie wybierane przez młodych sportowców z perspektywami. Polska pierwsza liga, zwana też Ekstraklasą, przyciąga uwagę wielu kibiców z całego kraju. Każdy z nich ma swoją ulubioną drużynę, której w ten, czy też inny sposób kibicuje, co jest bardzo naturalnym sposobem wyrażania emocji związanej z piłkarskimi rozgrywkami. Mecze polskich klubów w ramach Ekstraklasy przyciągają wielu kibiców na stadiony, ponieważ są to wydarzenia dość emocjonujące- szczególnie ze względu na różnego rodzaju animozje pomiędzy klubami piłkarskimi, jakich możemy doświadczyć, oglądając takie rozgrywki na przykład w telewizji. Okazuje się bowiem, ż kibice różnych grup, klubów są jak plemiona, czy też kasty, które wzajemnie się zwalczają. Problem z tak zwanymi „kibolami” jest bardzo powszechny i ciężko jest się od niego uwolnić.

Nawet specjalne regulacje prawne nie powodują, że problemy na stadionach się zmniejszają. Tak, czy inaczej, polska ekstraklasa walczy i mecze rozgrywają się naprawdę regularnie. Dość duże emocje budzą zazwyczaj te mecze, które rozgrywane są pomiędzy liderami tabeli i to one cieszą się największą popularnością wśród kibiców. Z roku na rok kształt tabeli zmienia się nieznacznie, ponieważ prawda jest taka, że wgrywają te kluby, które mają najwięcej środków, które mogą być przeznaczone na zakup dobrych zawodników, czy też odpowiednie warunki treningowe. Warto o tym pamiętać, ponieważ w inny sposób ominie nas clou całych wydarzeń. Pomimo bowiem, że media interesują się naszymi piłkarzami, ich meczami, rozgrywkami i tak dalej, przyznać trzeba, poza kamerą, że nasze mecze są słabe w porównaniu z innymi europejskimi ligami, które prezentują o wiele wyższy poziom. Być może to brak pieniędzy, a może brak motywacji – ciężko jest to jednoznacznie ocenić.

Tagi dodane przez autora bloga: , ,

Lokalne zespoły piłkarskie

Ze względu na to, że piłka nożna jest bardzo popularną dyscypliną sportową w naszym kraju, to poza profesjonalnymi klubami, rozgrywającymi mecze na bardzo Wysokiem, światowym wręcz poziomie, odnaleźć możemy wiele lokalnych klubów, które też piłką nożną się zajmują. Zazwyczaj takie lokalne, okręgowe kluby tworzy grupa dobrych przyjaciół, którzy lubią razem pograć w piłkę na boisku. Niejednokrotnie to właśnie taka grupa przyjaciół stanowi podwaliny do stworzenia dobrego zespołu piłkarskiego, który przekształcić się może w dobry klub, kształcący przyszłe kadry. Takie lokalne małe kluby uczestniczą w lokalnych rozgrywkach, traktując mecze tak, jak powinno się je traktować – jak doskonałą zabawę, nie zaś maszynkę do robienia pieniędzy, co ma miejsce w wielu przypadkach, jeśli chodzi o profesjonalny futbol. Dlatego też, warto tak naprawdę zadbać o rozwój takich lokalnych klubów, ponieważ to one stanowić będą podstawę do rozwoju piłki nożnej w Polsce, która w obecnym czasie bez wątpienia popadła w dość sporą recesję. Jeśli rozwiniemy pasję, niepopartą jedynie chęcią zarabiania ogromnych pieniędzy do grania w piłkę wśród młodzieży, to okazać się może, ze będą to najlepsze możliwe działania, jakie mogliśmy podjąć w celu rozwoju świata piłkarskiego w Polsce. Takie lokalne kluby mogą zmienić naprawdę wiele, o ile rozwijają się w dobry, korzystny sposób, przynosząc zyski zarówno samej młodzieży – w postaci poprawy kondycji, czy też rozwoju umiejętności pracy w grupie, jak i lokalnej społeczności, a w konsekwencji sportowi narodowemu.

Warto w ich potencjał uwierzyć i dać im szansę rozwoju. To bowiem pozwoli naprawdę mocno rozwinąć tym młodym ludziom swoje kompetencje, a kluby piłkarskie wzbogacą się o nowych, lepszych zawodników. Warto o to zadbać, bo tylko w ten sposób możemy coś zmienić w polskiej piłce nożnej, toczonej rakiem kryzysu, zachłanności i nastawienia jedynie na medialny i biznesowy świat, a nie na prawdziwą grę, z które zawodnicy czerpaliby prawdziwą radość oraz satysfakcję.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Orliki a piłka nożna

Od kilku lat we wszystkich naszych miastach powiatowych prowadzony jest program budowy stadionów do piłki nożnej przeznaczonej dla młodzieży – tak zwanych Orlików. Ma się to przyczynić do zwiększenia sprawności fizycznej młodzieży oraz do popularyzacji piłki nożnej wśród młodych ludzi, co ma się przełożyć na poprawę stanu polskiej piłki nożnej. A przyznać trzeba, że ten ostatni nie należy do najlepszych na świecie. Nasza pozycja w światowym rankingu w piłce nożnej jest coraz niższa, a poziom reprezentowany przez piłkarzy podczas międzynarodowych meczów jest żenujący. Idea budowy orlików jest taka, że jeśli młodzi ludzie będą mieli gdzie za darmo i bez żadnych ograniczeń szansę na rozwój pasji związanej z piłką nożną, to rozwiną w sobie odpowiednie kompetencje – zarówno te związane z kondycją fizyczną, jak i ze zdolnościami pracy w grupie, czy też myślenia taktycznego, co przełoży się na ich sukcesy na tym polu pod każdym niemal względem.

Czy warto w młodzież w ten właśnie sposób inwestować – pokaże tak naprawdę czas. Trudno, bowiem ocenić wpływ tego projektu na polską piłkę nożną po kilku latach od momentu inicjacji budowy pierwszego stadionu. Warto to mieć na względzie. Eksperci z zakresu piłki nożnej oceniają jednak, że jest to krok w dobrą stronę. Młodzi chłopcy bowiem w piłkę grać lubią, a na Orliku – boisku trawiastym idealnie do gry w piłkę przystosowanym, na pewno będą mogli rozgrywać mecze z prawdziwego zdarzenia. O to właśnie przecież nam chodzi. Dlatego też warto pochwalić dynamiczny przyrost Orlików w polskich miastach i wsiach, bo zainteresowanie nimi jest naprawdę dość spore, a dzieci chętnie rozgrywają na nich mecze, wiedząc, jak bardzo ciekawe jest to zajęcie i jak wiele dobrego im ono przynosi. Inicjatywy takie z pewnością pozwolą nam na znaczna poprawę sytuacji polskiej piłki i być może obudzą w naszych piłkarzach wolę walki oraz chęć gry w piłkę, nieskażoną wszystkimi rozważaniami na tematy, które związane są jedynie z finansami. To inwestycja w przyszłość polskiej piłki.

Tagi dodane przez autora bloga: ,

Nie da się ukryć tego, że jest taki sport, jaki absolutnie każdy z nas uwielbia i jaki każdy z nas ogląda w telewizji, kiedy tylko mają miejsce ważne rozgrywki. Z całą pewnością nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że owym sportem jest piłka nożna. Bez wątpienia każdy z nas w głębi duszy kocha ten […]

W każdym roku przybywa na drużyn i zawodników w piłce nożnej. Jest to oznaka niesamowitego zainteresowania tym sportem. W każdej szkole podstawowej są już stworzone drużyny i są rozgrywane rozgrywki szkolne. Jest to doskonała forma relaksu dla dzieci i młodzieży, której bardzo jest potrzebny ruch i odpoczynek przed komputerowego świata gier i rozrywek wirtualnych./ Mając […]

« Poprzednie wpisy